A statisztika készítésekor a január 17-i adatokat vették alapul, tehát a hétfőn beadott mintegy 30 ezer oltás még nem is szerepelt a mérlegben.
Az összesítés első helyén az Amerikai Egyesült Államok áll, ahol a beadott vakcinák száma vasárnap már 14,3 milliónál járt, majd következik Kína is, ahol az említett napon 10 milliót mutatott a számláló. Harmadik helyre az Európai Unió mint külön entitás került 5,2 millió vakcinával, a negyedik hely pedig az Egyesült Királyságé, ahol január 17-én már túllépték a 4,3 millió beadott oltást is.
Uniós viszonylatban Olaszország teljesített a legjobban, ahol már mintegy 1,1 millió adagot használtak fel, majd több mint 1 millióval következik Németország. Spanyolországban 769 ezer, Lengyelországban több mint 457 ezer, Franciaországban pedig 422 ezernél is több dózis került beadásra. Romániában január 17-ig 205.060 vakcinát adtak be, mellyel EU-s viszonylatban a hatodik helyen állunk, ám érdemes tudni, hogy e toplistát csak a beadott vakcinák száma alapján állították össze, tehát a képletből hiányzik a népesség tényezője.
A Bloomberg természetesen a számarányosság alapján is elkészítette a listát. E tekintetben Izrael állt vasárnap a legjobban, ahol a népesség 25,9 százaléka már megkapta a vakcinát. Izraelt az Egyesült Arab Emírségek követi 17,5 százalékkal, majd pedig következik Bahrein, ahol a teljes lakosság 9,5 százaléka már átesett az oltási procedúrán.
Románia lakosságának egyelőre csupán 1-2 százalékát sikerült immunizálni, viszont vigasztaljon a tudat, hogy számos országban még az 1 százalékot sem éri el ez az arány. A vizsgált 51 országban együttesen mintegy 42,2 millió dózis került felhasználásra az elemzett időponting, és e szám napi szinten átlagosan 2,43 millióval emelkedik – írja a Bloomberg.
A prefektusi hivatal tájékoztatása szerint Szatmár megyében ez idáig 3.147 személy kapta meg az oltást, csak az elmúlt 24 órában 612-en. A január 5-e óta tartó oltási kampányban mindösszesen csak négy helyi reakcióról érkezett visszajelzést - derül ki a napi összesítésből.